Predstavujeme Vám dizajnérov Fashion Maršu 2017

Lenka Sršňová

Odevná dizajnérka Lenka Sršňová je známa svojou veselou a farebnou módou. Jej modely sú plné hravých a výrazných dezénov, žiarivých farieb, lichotivých strihov a rafinovaných krajčírskych detailov. Jej najnovšia kolekcia je inšpirovaná fantastickým svetom majstra Fullu. Jeho geometrická figurálna štylistika a rozprávkové zvery z obrazov sa dostávajú v novej podobe do súčasného odevu. Vo svojej aktuálnej letnej kolekcie s názvom fullove sa hrá s geometriou, linkou, plochou, proporciou, štylizáciou a hmotou. Hravé dezény vznikli v spolupráci s dizajnérom
Ondrejom Jóbom. Modely sú doplnené o keramické doplnky z dielne Simoni Janišovej, ktoré sú miestami zakomponované priamo do strihu odevu.

Marcel Holubec W. 
Dokonalosť sa rodí neustálou premenou. Hľadaním a nachádzaním v naručí nekonečna, tam kde sa živá bytosť mení na labuť, biela labuť na čiernu; bolesťou a túžbami až po vrchol svojej dokonalosti. Film Black Swan a balet labutie jazero zaviedli dizajnéra Marcela Holubca W do ich nenapodobniteľného sveta baletného tanca, jeho príbehov bez slov, ktoré ho inšpirovali. Balerína labuť, krehká i silná bytosť sa na scéne mení na jeho siluety, pripominajúce brilantnosť jej pohybov na ceste k transformácii, k vzniku novej emócie. Kolekcia je stvárnená symbolicky v čiernej, bielej a telovej farebnosti prepojenej zdobením zlatých šperkov v tvare peria. Na novej kolekcii Parfaittitude Marcel spolupracoval s grafickou dizajnérkou Mikinou Dimunovou, na dezénoch látok s Luciou Bližniakovou a so zlatnikom Radovanom Blaškom.

Puojd
Puojd je dizajnérska značka, ktorá sa sústredí na výrobu darčekových predmetov. Charakterizujú ju najmä autorské potlače od dizajnérky Michaely Bednárovej, ktorá rada reflektuje súčasné Slovensko a snaží sa prinášať pozitívny a niekedy aj od ľahčený pohľad na vlastnú krajinu. V portfóliu Puojdu okrem darčekových predmetov so slovenskou tematikou nájdete i odevné kolekcie, ktoré kladú dôraz na textilný dizajn odevu. Nová línia odevov prináša strihové riešenie, ktoré je prispôsobené súčasne viacerým typom postavy. Heslom značky Puojd je „no waste“ ideológia a fokus na lokálnu produkciu. Na tohtoročnom Fashion Marši predstaví najnovšiu kolekciu s názvom Dedina.

Boris Hanečka 
Na Fashion Marš Boris Hanečka odprezentuje svoju poslednú kolekciu PARAZIT, ktorú po prvýkrát uviedol na podujatí Fashion LIVE! 2016. V tejto kolekcii si„zaparazitoval“ na svojichkolegoch, slovenských módnych dizajnéroch, ktorých rukopis interpretoval do svojichmodelov.
Boris Hanečka patrí medzi špičku slovenských dizajnérov. Pravidelne prezentuje svoju tvorbu na najvýznamnejších fashion podujatiach v strednej Európe. Venuje sa aj kostýmovej tvorbe a pôsobí ako stylista.

Petra Kubíková
Petra Kubíková je začínajúca módna návrhárka pôsobiaca v Bratislave. V roku 2015 ukončila štúdium v Ateliéri odevného dizajnu u prof. Júlii Sabovej na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Typickými elementmi jej tvorby sú štylizácia tvarov, jednoduchosť, strohosť, silná geometria a ľahká kombinovateľnosť.
Na tohto ročnom Marši budete môcť vidieť výber odevov z kolekcie connecteDISconnected, ktorá bola odprezentovaná na minuloročnom Fashion Live!. Vybrané odevy spája strohá geometria a silný farebný kontrast v
protiklade s ľahkosťou a vzdušťou materiálov. Kolekcia je inšpirovaná veľkomestom, betónovou džunglou, v ktorej nachádza jednotlivec anonymitu na úkor komunikácie s okolím.

Barbora Kubi
Barbora Kubi je mladá módna dizajnérka, ktorá so svojimi kolekciami balansuje na hrane nositeľnosti, preto po nej siahnu väčšinou mladí ľudia s chuťou experimentovať. Je inšpirovaná jednoduchými vecami každodenného života, ktoré nenechajú nikoho ľahostajným. Jej cieľom je tvoriť oblečenie so zmysluplnými detailami, ktoré dokážu vyhovieť nárokom extravagantného jednotlivca.
Kolekcia, ktorú odprezentuje na Fashion Marši nesie názov KUBIK. Za príbehom kolekcie stojí maľba s názvom “Kubik.” Kubik je obrazom geometrického poriadku. Spája jednoduchý rytmus čierno-bielej mriežky s hravými
pastelovými farbami. Geometrický detail je súčasťou nie len potlače látok jednotlivých outfitov, ale aj ich strihového riešenia. Inšpiráciu čerpá z jednoduchosti formy,ktorú nachádza v architektúre.

Ateliér 343
Lucia Švecová
Autorka tvorí pod značkou Dezert, ktorá bola založená v roku 2016 a jej produkcia prebieha na Slovensku.
Tvorba je špecifická autorským dizajnom ovplyvneným architektúrou a priemyselným dizajnom. Dezert si hľadá
cesty k inovatívnym technológiám a procesom, rovnako ako aj k materiálom s nevšednými vlastnosťami. Produkty vystihuje minimalistický prístup obohatený o prácu so zaujímavými detailami. Dezerty vznikajú ako kolekcie v limitovanom počte kusov, no nebránia sa primiešaniu ingrediencií podľa chuti svojich klientov.
Kolekcia sukní AVENTADOR, ktorá bude odprezentová na Marši vychádza z tvaroslovia karosérie auta Lamborghini Aventador. Pohráva sa s 2D a 3D priestorom na povrchu šiat. Experimentuje s vrstvením a vytvorení
m vlastného materiálu. Zameriava sa nahru s dezénom a využíva intarziu.

Pavol Dendis
Je študentom piateho ročníka VŠVU – odboru odevný dizajn. Našiel sa najmä v tvorbe pánskeho odevu, v ktorom sa snaží nájsť vždy nájsť nové možnosti a cesty. Má rád streetstyle a streetart, rád sa inšpiruje ríšou zvierat a rád používa používa najrôznejšie textilné techniky. Necháva sa inšpirovať materiálom. Kľúčom jeho tvorby je nositeľnosť a svoje kolekcie vníma ako gang, ktorý reprezentuje stav jeho mysle.
1.mája prestaví kolekciu KOI – KOI, ktorá je inšpirovaná japonským príhebom o KOINOBORI – “young boys, hope they could became a dragon (great man) in their further future.” Tiež reaguje na aktuálnu tému transgender a to hlavne motívom “geisha as a boy.”

Petra Kovacs 
Je študentkou 1.ročníka magisterského štúdia odevného dizajnu VŠVU. Svoju tvorbu vníma ako osoný denník. Každá kolekcia, ktorú vytvorí je zápiskom, ďalšou kapitolou obdobia života, v ktorom práve vzniká. Vyjadruje v nich svoje problémy, pocity, myšlienky a jej pohľad na svet. Do odevu komponuje odkazy a rôzne príbehy, či už reálne alebo imaginárne. Pracuje s výraznými farbami, ktorými sa snaží prinesť trochu radosti a optimizmu do života ľudí, ďalej s dezénmi a aplikáciami. Popri odeve sa venuje aj maľbe a ilustrácií, ktoré su tiež východiskom pri tvorbe kolekcií.
Kolekciu s názvom Room on the 3rd Floor,  budete taktiež mocť vidieť na Fashion Marše 2017. Podnetom na vznik kolekcie boli slová “Got me in my hotel room, more pillows I could ever use…”  zo sklaby “Concrete” od Tom Odell, ktoré jej v mysli hrali na slučku stále dookola. Jej hlavnou inšpiráciou sa stala fascinácia životom hudobných hviezd v hotelových izbých, alebo sa ňou stal samotný interiér izby.